DetectSol Hakkında

DetectSol Yerbilimleri Jeofizik Tic.Ltd.Şti., 14 Ocak 2019 tarihinde, Prof. Dr. M. Emin Candansayar tarfından bir “Startup” firması olarak Ankara Üniversitesi Teknokent’ de kurulmuştur. Firmanın ana amacı, Jeofizik Yöntemlerden Elektrik ve Elektromanyetik (E-EM) yöntemler konusunda iki boyutlu (2B) ve üç boyutlu (3B) modelleme ve ters çözüm algortimaları geliştirmektir. Diğer taraftan E-EM yöntemler ile diğer jeofizik yöntemlerden elde edilen verilerin (Sismik Yöntemler, Gravite Yöntemi ve Manyetik Yöntem) birleşik ters çözümünü konusunda yeni algoritmalar geliştirme konusunda araştırmalar yapacaktır. Geliştirilen tüm algoritmalar, kullanıcı arayüzlü paket programlar şeklinde Jeofizik servis hizmeti veren yurtdışı ve yurtiçi firma ve kamu kuruluşlarının kullanımına sunulacaktır.

DetectSol firması ayrıca, Jeotermal, Metalik Maden, Kömür vb. enerji ve hammadde kaynakları, yeraltı suyu, gömülü arkeolojik yapıların araması, heyelanlar, obruklar, atık alanları, boru hatları, UXO aramaları, fay düzlemi araştırmaları vb. her türlü araştırma konularında güncel veri toplama teknikleri ve 2B/3B modelleme ve ters çözüm teknikleri ile yeraltı tematik modeller oluşturma konusunda  hizmetler verecektir.

DetectSol firması kurucusu Prof. Dr. M. Emin Candansayar’ ın, E-EM verilerin 2B ve 3B ters çözümü , diğer jeofizik veriler ile birleşik ters çözümü konusunda geliştirdiği algoritmalar ve veri toplama teknikleri konusunda birçok prestijli dergide  makaleleri bulunmaktadır.